Yazı

İRADELİ-SİZİZ !

İslam; Allah’ın (c.c) bize nimet ettiği irademizle yaptığımız seçimlerin, bizi özümüze götüren teklifleridir. İslamla bereber insan, insanla beraber irade vardır.

Tüm peygamberler İslam’ı tebliğ etmiş ve yaşamışlar, aynı dini anlatmışlardır. Din Allah’a ulaştıran kapıdır. Dünya hayatının bin bir türlü çilesinin adeta köşeye sıkıştırdığı insanı ,o köşeden-bunalımdan, üzüntüden, kaygıdan-kurtaran kapı.

Bazı insanlar iradelerini zaten Allah’tan soyutlamışlar. Onlara  ayrı bir zamanda değiniriz. Allah islah etsin.

Maalesef günümüzde birçok insan  kendi iradelerini, Allah’ın hareket alanı, manevra alanı olarak verdiği iradelerini detaylara takılmış ve onlarla boğulmuş, içtihat yapılmayan , araştırılmayan bir halde algılıyorlar. Ne oluyor bu durumda kişinin dinine? Din, iradeyi sadece dünyalıklara mal ettiğimiz için öğretilmişliklerle düşündürmeyerek onu köşeye sıkıştırıyor gibi gözüküyor  ve çeşitli bahaneler ortaya atıyor ve dinden gün be gün uzaklaşıyor. Kişinin kendi iradesi ile yapacağı ebedi kurtuluş manevraları ,manevra alanları incir kabuğunu doldurmayan konular ve gereksiz ayrıntılarla dolu meseleci fıkıh ile doluyor. Detaylarla boğulup ana fikirleri görememe durumu bir nev’i. Ve bu oluşum adeta bir dini deklerasyon halinde din programlarında servis ediliyor Ve din taklite dönüyor baştan sona. Hayatın başında daha çocuklukta başlayan taklit etme. Peki bitimiz kanlanınca yani biraz aklımız erince herşeyi sorgulamaya başlıyoruz değil mi hayattaki? sonrada tecrübe edip öğreniyoruz anyayı  Konya’yı. Peki özün ,sözün,gayen olan dini –ama sana din diye öğretilen bir çok şeyi-niye sorgulamıyoruz.İrademizi , o çok güvendiğimiz aklımızı niye kullanmıyoruz.

Dinde zorlama yoktur (bakara 256)ayetini anlamayanların yada bu anlamını anlamayanların  dolaylı olarak bile olsa ,kişiyi düşünmeye sevk etmeyen  bir zorlamasıdır bu.Düşünmeyince sıkışırsınız köşeye, İslam doğruya götüren kapı olduğu gibi sıkıştığınız köşedeki kapı  aynı zamanda. İslam Allah ile yaşamak demek. Allah  hayy ve kayyum dur.  KAPI  KAPANMADAN  GİRİN HADİ…

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !