Yazı

Özneler ve nesneler

Ey kardeş, özne misin, nesne mi? Hayatının öznesi olarak mı yaşıyorsun yoksa  hayat mı senin öznen? Kontrol sende mi , onda mı? Hayat sana denizdeki bir sandal muamelesi yaparken , su, dalgalar senin içine mi giriyor batırmak için yoksa sen denize karşı sağlamsın da aşıp geçecek misin bu denizi?

Hayatın senin öznen ise –yani inanmıyor(İman), yaşamıyor(Salih Amel), paylaşmıyor(Hakkı tavsiye) ve direnmiyorsan(Sabrı tavsiye)- hayatı suçlar, bahaneler üretir ve böylece sandal su alır, batarsın derinliklere. Senin kıyametin bu olur. Ahiretinde hakeza bunun devamı.

Hayat nasıl özne olur? Öncesinde özne nedir bir cümlede? Özne bir işi yapan, yaptıran değil mi cümle yapısında. Hayat ne peki? Doğumumuz ile ölümümüz arasında geçen maddi, manevi  herşey  diyorsanız.. Eksik kaldı ve yanılırsınız.

Hayat: Geçmiş, gelecek ve bu ikisinden süzülerek damıtılmış-posası çıkartılmış özsu- olan şu anın, daha doğrusu diri olmanız gereken anın ,aklınızla(aklınızın kapasitesi ile)kuracağınız bağın sizde oluşturduğu fikirdir. Bu beş bilinmeyenli denklemi anlamadığınızda hayat sizin özneniz olur, sizde onun nesnesi. İnsan değil beşer olursunuz hayatın karşısında. Allah bizim insan olmamızı istiyor. Beşer kalmamızı  istese idi ruhundan üflemezdi değil mi?

Peki ya sen hayatın öznesi isen!  Eşref-i Mahluk olursun. Sana verilen bedenin ,ruhun, nefsin, aklın, iradenin ve vicdanın hakkını vermiş olursun. Böylece yaratılış gayeni  anlar ve Rabbi’nin nasıl her zerrede ve bütünde, sende ve evrende olduğunu seyredersin. Sen özne oldukça dünya senin etrafında döner. Sen nesne isen ,dünya senin etrafında dönüyor ZANNEDERSİN. Bu da seni ancak hüsrana götürür.’’İnnel İnsâne le fiy husrin’’(muhakkak ki insan hüsrandadır.  Asr/2 )

Napalım dünyaya sırtımızı mı dönelim. Hayır. Dünyada malımızda olsun, hatta çoğaltmak için çabalayalım bile. Ama bu çaba TUTKU olmasın yoksa sandal su alır. Vesselam.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !