Yazı

Kendini inşa etmek

 Doğrusu biz insanı en güzel biçimde yarattık. Sonra onu aşağıların aşağısına çevirdik. (Tin-4-5)   

Dini ,dili ,ırkı ,milliyeti ,yaşadığı coğrafya ne olursa olsun  insan, özüne,ruhuna,beynine - her ne isimle isimlendirirseniz isimlendirin – kabul etsenizde,etmesenizde tıpkı bir bilgisayarın ana kartının programlaması gibi kodlanmış,şifrelenmiş ve ancak yaratıcısının bileceği bir gerçekle yaratılmıştır. Tüm bilgisayar kodlarının temeli 0 ve 1 üzerine kurulmuştur. 0: hiçlik, yokluk ve değersizlik ifade ederken , 1: bunların tam tersi varlık, değer ifade eder. Siz hiç bilgisayar programı yazmamışsanız ,kullanıcı olarak bu 0 ve 1 lerin farkına varmazsınız.Ama  farkında olmamanız bu gerçeği değiştirmez. Ayrıca kullanıcı olarak sizi ilgilendirmez de zaten. Önemli olan sizin ne işinize ,ne kadar yaradığıdır.seçim sizindir bu bilgisayarla ister kitap yazar,araştırır,film izler,oyun oynar, proje çizer yada başka istekleriniz ve ihtiyaçlarınız için kullanırsınız.Şimdi bu kabaca bilgiden sonra düşünün ki;

Bizi insan olarak Yaratan, aklınıza gelebilecek hatta düşünemeyeceğiniz  tüm güzel özellikleri  , kendinden olarak 1(bir) şeklinde , katında  değer olarak,anlam olarak yaratıp ,aynı zamanda bu 1 şeklinin içine 0 (sıfır) da katarak değersizlik ve hiçlik ile bir kader(ölçü) ile devinime sokarak ,değer ve değersizliğin ,akıl ve irade ile ömrümüz boyunca oluşan müspet veya menfi sonuçlarının  ,yaratma amacı olan kendisine ulaşılması konusunda  başarıya ulaşıp ulaşmadığını kendisine göstermek istiyor. Ve bunu da A’la yı biz insana yaşatmak için yapıyor. Bizden istediği de ,resulleri ve kitapları ile açıklayarak kendimizi o bahsedilen 1 de inşa etmek .Aslında Kur’an inşa kitabıdır. Hayatı inşa eder ,insanları ve toplumları inşa eder. Özümüzde olan 1 i inşa eder. Bu inşayı bizim içimizden çıkartarak yapar. Yeter ki bu yazıdaki manası ile 0 olan nefsimizi 1 e çevirelim. 0 önüne gelen her rakamı nasıl sıfıra çevirirse, nefse (1 e dönmemiş nefis kastım) tabi olmakta insanı değersizleştirerek 0 a çevirir. 1 inşadır,0 ise yıkım. Tek (Ehad) olanı bulmanın yeğane yolu  0’ı 1 etmektir. Böylece onlarca ,yüzlerce 0 rakamı önüne gelen 1 rakamı ile anlam ve değer kazanabilir .Kur’an-ı Mübin ilmek ilmek ,ayet ayet inşa eder insanı. inşa olan insan ancak toplumu inşa eder. Allah yaratır insan inşa eder. Çünkü yaratmak eşi ve benzeri olmamayı gerektirir.

Kendini inşa etmeyen insan, ailesini, çevresini, toplumu nasıl inşa etsin? Kendisini inşa edememiş bir erkek hangi hak ile karısını , çocuğunu inşa etsin? Kendisini inşa edememiş bir kadın hangi hak ile kocasını ,çocuklarını inşa etsin. İnşa olamayan inşa edebilir mi?  Kur’an ile İnşa olmuş bir peygamberimiz olmasa ashab inşa olur muydu?

Herhangi bir konuda başarıya ulaşmış kişi için biliriz ki çok çalışmış, zorlukları aşmış ve vazgeçmemiştir. Ve onun için deriz ki  iyi yetişmiş, iyi inşa olmuş ki başarılı olmuş. Hayat da insanın kendini inşa çalışmasıdır. O gün geldiğinde ,orijinal Bir,Ehad,Tek olan Allah karşısında  ,Onu ne kadar Birlediğimizi ,kendi 0’ımızı ne kadar 1’e çevirdiğimizi hesap edeceğiz.  'Oku kitabını! Bugün kendi nefsin hesap görücü olarak sana yeter.'( İsra14)

Sözün özü; O gün geldiğinde ya inşa olmuş olarak kurtulacağız ya da ifşa olmuş olarak kaybedeceğiz. Kurtuluş, Hasbiyallah diyerek içindeki özün Sahibine tenhalarda pişmanlık ve şükür ile başvurmaktır. Manayı anlamayan, söz ile formalitede kalır ve formalite manadan uzaklaştırır. Manayı anlayan inşa olur, insan olur,kul olur.Kur’an ile inşa olmamız duası ile.

Vesselam.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !